layoutelementlayoutelement
Europæisk Middelalder Festival 
Europæisk Middelalder Festival - gøgl og teater

Gøgl og teater

Teater, eventyr og plattenslageri

Gøglerne har kronede dage til Europæisk Middelalder Festival. På gøglerpladsen laver de rablende middelaldergøgl, godt gammeldags plattenslageri og halsbrækkende akrobatik. Og rundt omkring på festivalområdet kan du møde alskens udskud, der gør grin med godtfolk på deres helt egen spidsfindige måde. Du kan høre spændende fortællinger og opleve stor sorg, begravelser, fordrukne munke og brovtende riddere.

I 2016 kunne publikum Mester Peder, Falcon og Co.,Trúdr, Fabius the Jester, Popop Troppen og de dygtige skuespillere fra Horsens Amatør Teater og Komediehuset.

FREDAG

GØGLERPLADSEN
16.00-16.30      Trúdr
17.30-18.00      Mester Peder
18.15-18.45      Trúdr
19.00-19.30      Historiefortælling v. Mikkel Langbue
19.45-20.15      Dans i kæder med Falcon og Co.
20.30-21.00      Fabius the Jester

GØGLERPLADS FOR BØRN   
16.00-16.30      Falcon og Co. laver dukketeater
17.30-18.00      Fabius the Jester
18.15-18.45      Falcon og Co. laver dukketeater
19.00-19.30      Fabius the Jester
19.45-20.15      Trúdr

BØRNEOMRÅDET
16.00-16.30      Hatteteater hos Mester Peder
17.30-18.00      Marionetdukketeater hos Plansjet
18.00-18.30      ”Slaget mod Den Kullede Greve” hos Middelalderforeningen Niels Ebbesen
18.30-19.00      Marionetdukketeater hos Plansjet
18.45-19.15      Hatteteater hos Mester Peder
19.15-19.45      Historiefortælling hos Middelalderforeningen Niels Ebbesen
19.30-20.00      Marionetdukketeater hos Plansjet

Hele dagen kunne man også møde skrivernonnen Lise Kirketerp i Børneområdet, hvor hun fortalte om skrivernonnens arbejde og lavede skriveværksted, hvor man kunne lære om middelalderens skrift.

GRAVPLADSEN
18.45-19.15      Begravelse
20.30-21.00      Begravelse

PARKSCENEN
20.30-21.00      Historiefortælling v. Mikkel Langbue

ØSTSCENEN
17.30-18.00      Historiefortælling v. Mikkel Langbue

BORGSCENEN
19.00-19.30      Dans v. Anni Brøggers Ørken Tribalroser

KAMPPLADSEN
18.45-19.15      Østerskov Efterskole – Mystik og rollespil
20.15-20.45      Østerskov Efterskole – Mystik og rollespil
21.00-21.30      Ildshow v. Virtus Vincit
22.00-22.30      Ildshow v. Popop Troppen

RIDDERARENA
16.00-16.30      Rovfugleshow
17.30-17.45      Åbningstale v. borgmester Peter Sørensen
21.30-22.00      Ildshow med Trúdr

 LØRDAG

GØGLERPLADSEN
10.30-11.00      Dans i kæder med Falcon og Co.
11.15-11.45      Dans v. Anni Brøggers Ørken Tribalroser
12.00-12.30      Fabius the Jester
12.45-13.15      Trúdr
13.30-14.00      Fabius the Jester
14.15-14.45      Historiefortælling v. Mikkel Langbue
15.00-15.30      Trúdr
15.45-16.15      Mester Peder
17.15-17.45      Dans i kæder med Falcon og Co.
18.00-18.30      Fabius the Jester
18.45-19.30      Dans i kæder med Falcon og Co.
19.30-20.00      Historiefortælling v. Mikkel Langbue
20.15-20.45      Trúdr
21.00-21.30      Ildshow v. Mester Peder

GØGLERPLADS FOR BØRN
10.15-10.45      Fabius the jester
11.00-11.30      Trúdr
11.45-12.15      Falcon og Co. laver dukketeater
12.45-13.15      Mester Peder
13.45-14.15      Falcon og Co. laver dukketeater
14.45-15.15      Fabius the Jester
15.30-16.00      Falcon og Co. laver dukketeater
16.15-16.45      Fabius the Jester
17.00-17.30      Trúdr
18.30-19.00      Trúdr

BØRNEOMRÅDET
10.30-11.00      Marionetdukketeater v. Plansjet
11.15-11.45      Hatteteater v. Mester Peder
12.00-12.30      ”Slaget mod Den Kullede Greve” hos Middelalderforeningen Niels Ebbesen
12.30-13.00      Marionetdukketeater v. Plansjet
13.15-13.45      Historiefortælling hos Middelalderforeningen Niels Ebbesen
14.00-14.30      Marionetdukketeater v. Plansjet
14.30-15.00      Hatteteater v. Mester Peder
15.15-15.45      Marionetdukketeater v. Plansjet
16.00-16.30      ”Slaget mod Den Kullede Greve” hos Middelalderforeningen Niels Ebbesen
16.45-17.15      Marionetdukketeater v. Plansjet
17.30-18.00      Hatteteater v. Mester Peder
18.00-18.30      Historiefortælling hos Middelalderforeningen Niels Ebbesen
18.45-19.15      Marionetdukketeater v. Plansjet

Hele dagen kunne man også møde skrivernonnen Lise Kirketerp i Børneområdet, hvor hun fortalte om skrivernonnens arbejde og lavede skriveværksted, hvor man kunne lære om middelalderens skrift.

GRAVPLADSEN
11.00-11.30      Begravelse
13.30-14.00      Begravelse
15.30-16.00      Begravelse
19.00-19.30      Begravelse

ØSTSCENEN
13.15-13.45      Dans v. Anni Brøggers Ørken Tribalroser
17.00-17.30      Historiefortælling v. Mikkel Langbue

KAMPPLADSEN
13.30-14.00      Østerskov Efterskole – Mystik og rollespil
18.00-18.30      Østerskov Efterskole – Mystik og rollespil
21.00-21.30      Ildshow v. Popop Troppen
22.00-22.30      Ildshow v. Virtus Vincit

RIDDERARENA
11.00-11.30      Flagkastershow
14.15-14.45      Flagkastershow
15.15-15.55      Rovfugleshow
18.00-18.40      Rovfugleshow
21.30-22.00      Ildshow med Trúdr

Indholdsansvarlig Iben Høgh Grøftehauge, middelalderfestival@horsens.dk  
 


Horsens Kommunes byvåben

Europæisk Middelalder Festival

Kulturafdelingen
Rådhustorvet 4
8700 Horsens

Kontakt: 
Email: middelalderfestival@horsens.dk, 
Telefon: +45 76292130